Czy aby na pewno „mokra szmata”?

Nigel Farage, lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa i eurodeputowany, przypuścił podczas wczorajszej sesji Parlamentu Europejskiego kolejny atak na Hermana Van Rompuya (na zdjęciu). Tym razem nie nazwał przewodniczącego Rady Europejskiej politycznym pigmejem. Było znacznie ostrzej. Wszystkie polskie media jednym głosem pisały:

Farage stwierdził, że Van Rompuy ma charyzmę mokrej szmaty i wygląd podrzędnego urzędnika bankowego.

Czy Herman van Rompuy jest "mokrą szmatą"? (fot. PAP)

Trzeba wytłumaczyć jedną kwestię. Wszędzie w Internecie pojawia się informacja jakoby Farage porównał van Rompoya do mokrej szmaty. Jest to ewidentny błąd w tłumaczeniu. Owszem, Farage używa określenia „damp rag”, które w dosłownym przekładzie można tłumaczyć jako „wilgotną szmatę”, jednakże w tym kontekście trzeba odczytać to jako idiom, slangowe określenie człowieka słabego, nieporadnego, fajtłapowatego. Dosłowne tłumaczenie jest błędem. Jest to określenie również dość mocne, jednakże nie o aż tak negatywnym znaczeniu jak „mokra szmata”, które ociera się o wulgaryzm.

Oto wspomniane wystąpienie brytyjskiego polityka w Parlamencie Europejskim:

Reklamy

One Response to Czy aby na pewno „mokra szmata”?

  1. F says:

    Też nie wiem kim Pan Rompuy jest i podobnie jak Farage uważam (jak większość politologów zresztą, zupełnie niezależnie od poglądów), że to jak potraktowano Irlandię i jej „nie” w referendum było kpiną z demokracji. Demokracja jest demokracją niezależnie od tego, czy podejmowane w jej ramach decyzje nam się podobają. Nie można powtarzać głosowania tylko dlatego, że innego wyniku oczekiwaliśmy. To tak, jakby Tusk chciał ponowienia wyborów prezydenckich w 2005 albo PiS ponowienia wyborów parlamentarnych w 2007.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: